Noutăți

Clasamentul Festivalului national de folclor, romante si umor "Ion Blajan"

Data publicării: joi, 30 iunie 2016

Clasamentul fazei finale a Festivalului național de folclor, romanțe și umor

"Ion Blăjan" 

      În urma desfășurării ”Festivalului Național de Folclor și romanțe Ion Blăjan” – FAZA FINALĂ – Râmnicu Vâlcea, juriul format din:

  1. Zamfir Adrian – profesor Liceul de Arte „Victor Giuleanu” Rm Vâlcea;
  2. Andrei Constantin – profesor Fanfara Gabriel Chaborschi;
  3. Goagea Lucreţia – interpretă muzică populară.

a decis următorul clasament:

      Trofeul Ion Blăjan:

  • Lazăr Eliza – Filiala Maramureş.
  1. Secțiunea tarafuri:

Locul I Taraful Filialei Suceava;

Locul II Taraful „Entuziaştii” – Filiala Botoşani.

  1. Secţiunea formaţii mici:

Locul I Formaţia Filialei Vâlcea;

Locul II Formaţia Filialei Timiş-Caraş-Severin.

  1. Secțiunea soliști vocali muzică populară:

Locul I Potra Mariana – Filiala Cluj;

Locul II:

  • Iacobescu Mariana – Filiala Bucureşti,
  • Truţă Nicolae – Filiala Teleorman-Giurgiu;

Locul III Dobra Corina Sabina – Filiala Arad.

  1. Secțiunea solişti instrumentişti-instrumente cu clape – acordeon:

Locul I Dafin Marcel – Filiala Suceava;

Locul II Zamfir Niculae – Filiala Dâmboviţa;

Locul III Cioană Victor – Filiala Bucureşti.

  1. Secțiunea solişti instrumentişti-instrumente cu coardă:

Locul I Andronie Liviu-Preda – Filiala Vâlcea;

Locul II Surugiu Constantin – Filiala Botoşani.

  1. Secțiunea solişti instrumentişti-instrumente de suflat:

Locul I Cozaciuc Alexandru – Filiala Suceava;

Locul II:

  • Ruxandari Vasilică – Filiala Suceava,
  • Zvîncă Viorel – Filiala Bacău;

Locul III:

  • Toma Eusebiu – Filiala Botoşani,
  • Pavelescu Ion – Filiala Vâlcea;
  1. Secțiunea grup vocal:

Locul I Grup vocal Filiala Botoşani;

Locul II Grup vocal Filiala Bacău;

Locul III Grup vocal „Crizantema” – Filiala Argeş.

  1. Secțiunea satiră și umor:

Locul I Grup Filiala Satu-Mare;

Locul II Toma Eusebiu – Filiala Botoşani;

Locul III Grup Filiala Brăila.

  1. Secțiunea soliști vocali romanțe:

Locul I Avădani Petrică – Filiala Bacău;

Locul II:

  • Onciu Larisa – Filiala Botoşani,
  • Iacobescu Mariana – Filiala Bucureşti;

Locul III:

  • Chiriac Gheorghe – Filiala Brăila,
  • Tiron Livia – Filiala Vaslui.

Premii speciale:

  • „Cel mai bun dirijor” – Ştefan Mitică – Filiala Botoşani;
  • „Cel mai bun toboşar” – Tupiluş Vasile – Filiala Botoşani;
  • Premiul special de interpretare romanţe – Rozsnay Ileana Andreea - Filiala Cluj.

 

Felicitări tuturor participanților și celor care au câștigat pentru nivelul artistic ridicat prezentat în acest an!

 

Succes la ediția următoare!

Departamentul Cultură - Presă